Щотижневий аналіз моніторингів ДАСУ – Konsaltua
21-Вересень 2022
Щотижневий аналіз моніторингів ДАСУ

Закупівля: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-08-26-005979-a

Порушення: Замовником не оприлюднено відповідні документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

Замовником в електронній системі закупівель оприлюднено повідомлення про намір укласти договір за переговорною процедурою закупівлі, в якому умовою застосування такої закупівлі вказано пункт 1 частини другої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) (двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом).

За результати моніторингу аудитори встановили наступне. В обґрунтуванні застосування переговорної процедури закупівлі зазначено про відміну торгів за оголошеними Замовником закупівлями UA-2022-07-15-003826-a та UA-2022-02-07-006237-b. Проте, зазначена Замовником в обґрунтуванні в оприлюдненому повідомленні про намір укласти договір закупівля UA-2022-07-15-003826-a є закупівлею без використання електронної системи, очікуваною вартістю 4 500,00 грн та за іншим предметом закупівлі

Водночас, під час моніторингу встановлено, що Замовником все ж було оголошено відкриті торги за ідентифікатором UA-2022-01-12-002607-a, які були відмінені у зв’язку із поданням для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій.

Тобто, розуміємо, що фактично Замовник мав підставу для проведення переговорної процедури закупівлі, але вніс в обгрунтування не вірну інформацію, яка підтверджує таку підставу.

За нормою пункту 8 частини першої статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме повідомлення про намір укласти договір про закупівлю – протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі.

Одночасно, згідно з пунктом 8 частини шостої статті 40 Закону повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинно містити обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі, експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

Слід зазначити, що відповідно до частини другої статті 10 Закону звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель оприлюднюється відповідно до статті 19 Закону, а згідно з частиною другою статті 19 Закону звіт про результати проведення закупівлі автоматично формується електронною системою закупівель та оприлюднюється протягом одного дня після оприлюднення замовником договору про закупівлю в електронній системі закупівель або відміни тендеру/ спрощеної закупівлі, або визнання тендеру таким, що не відбувся, а відповідно до пункту 11 частини першої цієї ж статті Закону – у звіті про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель обов’язково зазначаються підстави прийняття рішення про неукладення договору про закупівлю, у разі якщо в результаті проведення тендеру/спрощеної закупівлі не було укладено договір про закупівлю.

З огляду на зазначене аудитори дійшли висновку, що на порушення вимог пункту 8 частини шостої статті 40 Закону, разом з повідомленнями про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури Замовником не оприлюднено відповідні документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі, визначених у пункті 1 частини другої статті 40 Закону.

Попри пояснення Замовника (помилково не заванатажені правильні звіти), аудитори зобов’язали відмінити закупівлю.

Рекомендуємо ретально перевіряли всю інформацію, яка вноситься в електронну систему закупівель. Адже «ціною» неуважності може стати відміна закупівлі, а в деяких випадках і значні штрафи на уповноважену особу замовника.

 

Закупівля: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-02-07-002143-a

Порушення: не зазначення в річному плані назви предмета закупівлі за кожним лотом; ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом

Протягом проведення моніторингу ДАСУ через електронну систему закупівель звернулася до замовника із запитом щодо надання пояснень, зокрема вимагали надати посилання на сторінку вебсайту, на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі.

Замовник такого посилання не надав. На думку аудиторів даний факт унеможливив дослідження питання дотримання Замовником вимог пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про ефективне використання державних коштів» від 11 жовтня 2016 року №710 (зі змінами від 16 грудня 2020 року №1266), в частині оприлюднення головними розпорядниками бюджетних коштів (розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня) інформації щодо обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі шляхом розміщення на власному вебсайті (або на офіційному вебсайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб’єкта управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб’єктом господарювання державного сектору економіки) протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель.

У висновку ДАСУ  вказує на порушення вимог частини п’ятої статті 8 Закону – ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом.

В такому разі, на уповноважену особу буде складений протокол про адміністративне правопорушення відповідно до статті 164-14 КУпАП та накладений штраф у розмірі від 1700,00 гривень.

Крім того, аудитори встановили, що річний план не містить інформації про назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником стосовно кожного лота та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), чим порушено вимоги пункту 2 частини другої статті 4 Закону.

 

 

Закупівля: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-08-02-006345-a

Порушення: Неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі. Тендерна документація складена не у відповідності до вимог закону

 

Відповідно до інформації електронної системи закупівель, Замовником неодноразово вносились зміни до тендерної документації, та оприлюднено нову редакцію тендерної документації, проте не оприлюднено перелік змін, що вносились, чим порушено порядок оприлюднення інформації про закупівлю визначений частиною другою статті 24 Закону.

Також моніторингом встановлено невідповідність тендерної документації Замовника вимогам Закону, зокрема:

– тендерна документація не містить електронної адреси однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв’язок з учасниками, чим порушено вимоги пункту 17 частини 2 статті 22 Закону;

–  визначено, що тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 (дев’яносто) днів з дати розкриття тендерних пропозицій, що не відповідає вимогам пункту 11 частини другої статті 22 Закону, яким передбачено, що строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними повинен бути не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

– визначені підстави для відхилення тендерних пропозицій учасників торів, які не відповідають підставам для відхилення таких пропозицій передбаченим статтею 31 Закону;

– на порушення частини 3 статті 32 Закону, якою передбачено, що про відміну тендеру з підстав, визначених у частинах першій та другій цієї статті, має бути чітко зазначено в тендерній документації, ТД Замовника не містить у собі підстав стосовно відміни Замовником торгів чи визнання їх такими, що не відбулися, визначених у частинах першій та другій статті 32 Закону;

– передбачено випадки змін істотних умов договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі в редакції Закону до 19.09.2019, які не відповідають випадкам, зазначеним у частині 5 статті 41 Закону.

Радимо кожного разу при підготовці тендерної документації перевіряти чинність норм законодавства.

Крім того, Замовником, на порушення вимог частини 3 статті 17 Закону не встановлено спосіб документального підтвердження для переможця щодо відсутності підстав, визначених пунктами 5, 6, частини першої статті 17 Закону (вчинення кримінальних правопорушень, учинених з корисливих мотивів), внаслідок чого переможцем не надано відповідні документи для підтвердження відсутності таких підстав у визначений законодавством 10-тиденний строк.

Отже, за результати цього моніторингу уповноважена особа матиме два адмінпротоколи та відповідно два штрафи щодо  кожного порушення.

  1. Порушення порядку оприлюднення нформації про закупівлі, виявлене під час вказаного моніторингу призводить до складання протоколу про адмінправопорушення на службових (посадових), уповноважених осіб замовника відповідно до статті 164-14 КУпАП та тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 1700,00 гривень.
  2. Порушення складення тендерної документації складена не у відповідності із вимогами закону призводить до складання протоколу про адмінправопорушення на службових (посадових), уповноважених осіб замовника відповідно до статті 164-14 КУпАП та тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 1700,00 гривень.

 

Закупівля: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-01-25-009341-b

Порушення: не відміна замовником процедури закупівлі.

Замовник розпочав закупівлю у січні поточного року. Переможець був визнаний 11 лютого 2022 року. Станом на дату початку моніторингу (06 вересня 2022 року) договір з переможцем не оприлюднено.

На запит Держаудитслужби щодо укладання договору про закупівлю з переможцем торгів Замовник надав пояснення, що у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року та Законом № 2500, що затверджує Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 23 серпня 2022 року строком па 90 діб, – до 21 листопада 2022 року. У разі якщо замовники, які розпочали процедури закупівлі до введення правового режиму воєнного стану в Україні, не мають можливості завершити такі процедури закупівлі у зв’язку із обставинами, що не залежать від замовників, вони можуть визнати тендер таким, що не відбувся, відповідно до частини п’ятої статті 32 Закону у разі якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили. У листі Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажору №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 «ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/ або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких(-го) настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких(-го) стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)» та згідно ст. 43 Закону, договір не укладався. Договір не був укладений внаслідок вищевикладених непередбачених обставин.

Разом з тим, після початку моніторингу Замовник оприлюднив рішення про відміну процедури закурівлі через неможливість здійснення закупівлі унаслідок непереборної сили.

Дійсно багато процедур закупівель після повновмаштабного вторгнення стали не актуальні для замовника. Наразі чи не найбільше моніторингів ДАСУ проводить саме в таких «незавершених» закупівлях. Тож, перегляньте свої закупівлі та за необхідності оприлюдніть рішення про відміну, керуючись підставами, визначеними статтею 32 Закону.