Щотижневий аналіз моніторингів ДАСУ – Konsaltua
07-Вересень 2022
Щотижневий аналіз моніторингів ДАСУ

Щотижневий аналіз моніторингів ДАСУ

Наразі замовник самостійно обирає чи здійснювати закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) або ж керуватися Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169.

При цьому, варто зауважити, що замовники продовжують активно здійснювати закупівлі саме по Закону. Тож сьогодні пропонуємо розглянути моніторинги, які розпочаті щодо процедур, оголошених замовниками вже під час запровадження воєнного стану.

 

Закупівля  https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-08-05-004373-a

Порушення: порушення вимог Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 11.06.2020 № 1082, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2020 за  № 610/34893 (далі – Порядок № 1082)

Замовник оголосив закупівлю за предметом «ДК 021:2015: 09130000-9 — Нафта і дистиляти» 05.08.2022, а вже 16.08.2022 аудитори розпочали моніторинг даної закупівлі.

За результатами моніторингу встановили, що під час внесення інформації щодо предмета закупівлі товару в оголошення про проведення відкритих торгів не дотримано вимог пункту 14 Порядку № 1082 щодо зазначення коду товару, визначеного згідно з Єдиним закупівельним словником, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі.

Так, національний класифікатор України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року № 1749, містить наступні позиції щодо товару, придбання якого здійснює замовник згідно інформації, розміщеної в оголошенні про проведення відкритих торгів та в пункті 6 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації,

а саме: 09132000-3 – Бензин,

09132100-4 – Неетильований бензин,

09132200-5 – Етильований бензин,

09132300-6 – Бензин з етанолом,

09134200-9 – Дизельне паливо,

09134210-2 – Дизельне паливо (0,2),

09134220-5 – Дизельне паливо (EN 590).

Аудитори зазначають, що відповідно до пункту 7 Порядку № 1082 замовник/ЦЗО/ учасник/постачальник може вносити зміни до інформації, яку вже оприлюднено на веб порталі, у випадках, передбачених Законом. При цьому, акцентують увагу перевіряючі, Законом не передбачено внесення змін до оголошення про проведення процедури відкритих торгів, яка передбачена частиною першою статті 13 Закону. За таких умов ДАСУ зобов’язало замовника відмінити закупівлю.

За порушення Порядку № 1082 адміністративна відповідальніть не передбачена.

Аналогічне порушення аудитори встановли у закупівліі https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-07-29-007031-a.

 

Закупівля https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-07-05-002274-a

Порушення: тендерна документація не відповідає нормам пункту 17 частини 2 статті 22 Закону. Не відхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до Закону

 

Аудитори встановили, що тендерна документація Замовника не містить посади посадової особи замовника уповноваженої здійснювати зв’язок з учасниками та визначили це як порушення вимог пункту 17 частини 2 статті 22 Закону.

Але, не радимо замовникам керуватися категоріями «незначне» порушення. Адже, за складання тендерної документації із порушенням вимог Закону передбачена адміністративна відповідальність, а також штраф у розмірі від 1700,00 грн на уповноважену особу.

 

Також в частині розгляду тендерних пропозицій учасників аудитори, зокрема, встановили, що учасником не підтверджено відповідність кваліфікаційному критерію «наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій», установленого ст. 16 Закону.

Нагадаємо, що відповідно до ч.16 ст.29 Закону, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Тож, якщо маєте хоч які-небуть сумніви щодо повноти надання учасником документів на підтвердження кваліфікаційних критеріїв, краще дати такому учаснику 24 год на виправлення.

Крім того, аудитори звернули увагу, що учасник у складі тендерної пропозиції надав копії лише 1-5 та 10-11 сторінок паспорта, чим не дотримав вимоги тендерної документації.

Так, замовником  встановлено умову, що учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати копії заповнених сторінок паспорта (для фізичних осіб-підприємців) (завірені печаткою Учасника і власноручним підписом уповноваженої особи Учасника).

Зауважте, що замовник не конкретизував чи необхідні йому всі сторінки паспорта, але аудитори зазвичай дотримують саме позицію вказану вище та вважають за порушення надання лише окремої інформації із документу (паспорту).

Наголошуємо, що порушення в частині невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону призводить до складання протоколу про адмінправопорушення на службових (посадових), уповноважених осіб замовника та тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 25 500,00 грн відповідно до статті 164-14 КУпАП.

 

Закупівля https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-07-29-005196-a

 

Порушення: Не відхилення тендерної пропозиції учасника

 

За результатами моніторингу встановлено, що у тендерній документації замовником зазначено, що «*Для підтвердження відомостей щодо сплати податків та зборів для фізичних осіб-підприємців учасник повинен надати для не платників податку на додану вартість – оригінал листа учасника про відсутність реєстрації платника податку на додану вартість з зазначенням статусу платника податків. (копію відповідного документу, щодо статусу)». Поряд з цим, у примітці «*» Замовником зазначено, що у випадку ненадання учасником інформації та/або довідки та/або здійснення підтвердження під час подання тендерної пропозиції або надання її/їх не у відповідності до вимог передбачених тендерною документацією та електронною тендерною документацією або не в спосіб передбачений тендерною документацією та електронною тендерною документацією учасник вважається таким, що не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства та підлягає відхиленню на підставі пункту 1 частини 1 статті 31 Закону.

В тендерній пропозиції учасника не надано оригінал листа про відсутність реєстрації платника податку на додану вартість з зазначенням статусу платника податків, що не відповідає вимогам тендерної документації.

Як нам вже відомо за вказане порушення передбачений штраф у розмірі від 25 500,00 гривень для уповноваженої особи.

То ж, пам’ятайте, що не варто перевантажувати закупівлю зайвими вимогами, особливо якщо  ці вимоги не стосуються  якості товару/надання послуг/виконання робіт чи підтвердження кваліфікації учасника.  Адже кожна така вимога, це додатковий ризик допущення невідповідності учасником на етапі підготовки та замовником на етапі оцінки.

 

 

 

Закупівля https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-07-28-001983-a

 

Порушення: тендерна документація замовника не відповідає вимогам наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2020 № 715/34998 «Про затвердження Переліку формальних помилок»  (далі – Наказ № 710)

 

Відповідно до п.19 ч.2 ст.22 тендерна документації повинна містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов’язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме – технічні помилки та описки.

Разом з тим, Наказ № 710 містить вичерпний перелік  формальних помилок. Однак, у вказаній закупівлі замовник вирішив доповними такий перелік на власний розсуд шляхом зазначення такої формальної помилки, як «відсутність визначеної замовником інформації (її окремих фрагментів) у змісті певного документу, подання якого вимагається згідно тендерної документації, та за умови наявності такої інформації в повному об’ємі у змісті іншого документу, наданого у складі тендерної пропозиції, тощо».

Під час моніторингу аудитори таку невідповідність вимогам законодаства зафіксували у висновку як порушення вимоги пункту 19 частини 2 статті 22 Закону.

За вказане порушення уповноважена особа замовника матиме протокол про адмінвідповідальність  та повинна сплатити штраф у розмірі від 1700,00 грн.