28-Квітень 2021
Про документи, що підтверджують якість товару

Періодично у закупівлях товарів зустрічаються рішення про відхилення тендерних пропозицій з причини того, що підтвердні документи щодо якості запропонованого товару не виправдали очікувань замовника щодо їх змісту.

До прикладу, замовник вимагає надати у складі ТП паспорт якості на фарбу. Учасник надає такий паспорт, проте виробник у ньому не вказав деякі показники, які зазначено замовником у технічній специфікації. Специфікації часом можуть бути надто деталізованими, тому такі випадки – не рідкість.

Деякі замовники дискваліфікують учасників через невідповідність пропозиції вимогам до предмета закупівлі.

ДАСУ також часом пишуть зауваження про те, що паспорт чи сертифікат переможця не містить усіх даних, передбачених техспецифікацією і вбачають в цьому порушення.

На нашу думку, відхилення можливе лише у випадку, якщо тендерна документація конкретно визначає, яка інформація повинна бути зазначена у паспорті якості чи іншому документі.

До такого ж висновку прийшов Окружний адміністративний суд м. Києва у Рішенні від 22.04.2021

З матеріалів:

1) Додаток 3 Документації містить технічні вимоги до мастики бітумної.
 
2) У складі Пропозиції наявні такі документи, зокрема:
– дані про продукцію (у вигляді окремої довідки) від 08 жовтня 2019 року б/н (файл «данi_про_продукцiю_Додаток_5.pdf.pdf»), де у колонці «найменування продукції» зазначено – мастика бітумно-каучукова ТМ «GOLD MASTER»;
– зразок паспорту якості Мастика бітумно-каучукова ТМ «GOLD MASTER» від 09 вересня 2019 року №09-09/1 (файл «паспорт_якостi.pdf»).
 
3) З вищевикладених документів вбачається, що  так, дійсно, у наданому зразку паспорта якості, відсутня інформація, зокрема, про склад мастики: бітум, розчинник, каучук, мінеральні наповнювачі, технологічні добавки.
 
4) Водночас, в тендерній документації чітко не визначено, що саме в паспорті якості має бути зазначений склад мастики.
 
5) При цьому, у складі пропозиції надано документ від 08.10.2019р. б/н «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» (файл «технічна_специфікація.pdf») в якому, серед іншого, зазначено склад мастики, а саме вказано: «Склад мастики: бітум, розчинник, каучук, мінеральні наповнювачі, технологічні добавки», що, на думку суду, в повній мірі відповідає вимогам Додатку 3 тендерної документації.


Маємо чергове підтвердження, що ефективна закупівля починається з якісної тендерної документації. Якщо ви вимагаєте якісь підтвердні документи потрібно:
по-перше упевнитися у їх необхідності та доцільності;
по-друге, конкретизувати перелік;
по-третє, деталізувати, які дані повинні міститися у тому чи іншому документі, попередньо впевневшись, що на ринку України реалізується продукція щонайменше двох виробників, підтвердні документи щодо якості якої відповідають усім вашим вимогам.

Джерело: ProZorливі закупівлі