18-Червень 2020
ПОРУШЕННЯ ІЗ МОНІТОРИНГІВ ЗА НОВИМ ЗАКОНОМ

Скорочення

• Закон – закон «Про публічні закупівлі» (зі змінами)
• ДФС – Державна фіскальна служба
• ДК 021:2015 – національний класифікатор України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник»
• Закон № 2939 – закон «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI
• Постанова № 835 – постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих торгів» від 21.10.2019 № 835
• КУпАП – Кодекс України про адміністративні правопорушення

Пройшов місяць з дня введення в дію Закону в новій редакції, а моніторингів процедур закупівель, за результатами яких виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, уже чимало. Поки що на момент проведення аналізу це порушення, які не стосуються результатів процедур закупівель, оскільки на момент написання статті кінцевий строк подання у перших оголошених за новим законом процедурах тільки скінчився. Розберемо кілька типових порушень, які виявляють аудитори, та дамо рекомендації щодо їхнього недопущення.
Отже, нижче наводимо групи виявлених за результатами моніторингів порушень Закону.

Порушення відображення закупівлі у річному плані (інші порушення законодавства у сфері закупівель)
Приклад – ID закупівлі UA-2020-04-28-001753-a.
Висновок аудиторів:
У порушення п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону в річному плані закупівель відсутня інформація щодо місцезнаходження замовника.
РЕКОМЕНДАЦІЯ ЗАМОВНИКУ
Допоки в електронній системі не реалізовані відповідні поля для заповнення інформації згідно з Законом, зазначати інформацію про місцезнаходження замовника та його категорію – у примітках до річного плану закупівель.

Порушення відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів (інші порушення законодавства у сфері закупівель)
Приклад – ID закупівлі UA-2020-04-23-001487-b.
Висновок аудиторів:
У порушення вимог п. 8 ч. 2 ст. 21 Закону в оголошенні про закупівлю відсутня інформація про мову (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції.
РЕКОМЕНДАЦІЯ ЗАМОВНИКУ
Допоки в електронній системі не реалізовані відповідні поля для заповнення інформації згідно з Законом, зазначати інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції, у примітках до оголошення про проведення відкритих торгів або в полі «Опис» в умовах оплати оголошення про проведення відкритих торгів.

Порушення законодавства в частині складання тендерної документації та/або внесення змін до неї
Приклад – ID закупівлі UA-2020-04-24-002217-b.
Виокремимо порушення, на які варто звернути увагу з-поміж інших.
Замовник у тендерній документації зазначив, що тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 (дев’яноста) календарних днів з дати розкриття тендерних пропозицій. Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 22 Закону тендерна документація містить строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Однак на порушення вимог зазначеної статті Закону замовник не зазначив, що термін дії тендерних пропозицій починається із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Також він не зазначив про необхідність подання переможцем торгів у строк, що не перевищує 10 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених п. 12 ч. 1 ст. 17 Закону та ч. 2 цієї ж статті.
Водночас у порушення вимог Закону замовник встановив вимогу щодо документального підтвердження переможцем відсутності відомостей про юридичну особу, яка є учасником, у Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (у довільній формі), при наявності відповідної інформації у відкритому державному реєстрі, доступ до якого є вільним.
Замовник встановив у тендерній документації умови щодо можливості коригування та доповнення умов договору під час його укладання з переможцем торгів, що суперечить вимогам ч. 6 ст. 33 та ч. 4 ст. 41 Закону (крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі).

Приклад – ID закупівлі UA-2020-04-29-000852-c.
У тендерній документації замовник встановив вимогу щодо надання переможцем довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов’язкових платежів), виданої відповідною ДФС або отриманої в електронному вигляді через електронний сервіс «Електронний кабінет платника». Однак інформація про вказану заборгованість є публічною, доступною в системі, яка відповідно до Закону № 2939 та Постанови № 835 оприлюднюється у формі відкритих даних.
РЕКОМЕНДАЦІЯ ЗАМОВНИКУ
Усі положення та вимоги тендерної документації складати чітко у відповідності до вимог Закону, оскільки у новій його редакції передбачена адміністративна відповідальність за відповідні порушення у розмірі від 100 до 200 НМДГ¹.

Порушення законодавства в частині визначення предмета закупівлі
Приклад – ID закупівлі UA-2020-04-26-000008-b
Замовник у складі предмета закупівлі «Овочі (ДК 021:2015: 03220000-9 — Овочі, фрукти та горіхи)» закуповує, серед іншого, картоплю, яка згідно з ДК 021:2015 належить до коду «03210000-6 – Зернові культури та картопля».
РЕКОМЕНДАЦІЯ ЗАМОВНИКУ
Не об’єднувати кілька предметів закупівель в один, попри те, що на перший погляд це не несе ніяких наслідків. Оскільки в оновленій ст. 164-14 КУпАП тепер передбачена відповідальність за порушення порядку визначення предмета закупівлі у вигляді штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі від 100 до 200 НМДГ.

Порушення законодавства в частині неправомірного обрання та застосування процедури закупівлі
Приклад – ID закупівлі UA-2020-04-27-000676-c.
В обґрунтуванні застосування переговорної процедури закупівлі міститься інформація щодо двічі відмінених процедур відкритих торгів через відсутність достатньої кількості учасників. Проте за аналізом інформації, розміщеної в системі, встановлено, що вимоги до учасника цієї переговорної процедури закупівлі відрізняються від тих, що були у тендерних документаціях щодо процедур відкритих торгів, які не відбулися, зокрема в частині вимог, визначених ст. 17 Закону.
РЕКОМЕНДАЦІЯ ЗАМОВНИКУ
Якщо маєте схожу ситуацію, то після 19 квітня 2020-го слід знову проводити відкриті торги вже за новою редакцією Закону. Після двох відмін відкритих торгів, розпочатих до 19 квітня, переговорну процедуру оголошувати на цій підставі не можна. Оскільки вимоги до учасника переговорної процедури будуть відрізнятися щонайменше в частині вимог, визначених ст. 17 Закону.
Сподіваємося, що ви врахуєте інформацію із зазначених моніторингів процедур публічних закупівель у своїй закупівельній діяльності!

ВІКТОРІЯ КУТЄПОВА, головна редакторка журналу Консалт Інфо, заступниця керівника відділу планування та проведення тендерних процедур АТ «Укрпошта»