Агентство "Консалт" - Вдосконалення механізму оскарження публічних тендерів: диверсифікація оплати за подання скарг

НОВИНИ

Читайте кращі публікації провідних експертів з публічних закупівель на нашому сайті.

НОВИНИ

Опубліковано: 29.01.2018

387 0 Вдосконалення механізму оскарження публічних тендерів: диверсифікація оплати за подання скарг

Опитування, проведене експертами Київської школи економіки показало, що 62% учасників вважають зависокою плату за оскарження тендерів. 

Можливість оскаржити дискримінаційні умови тендеру або не правомірне рішення замовника є обов’язковим інструментом захисту прав учасників публічних закупівель. Хороший механізм оскарження має бути швидким та зручним, доступним для всіх учасників, ефективно виявляти максимум порушень та відповідати можливостям державних ресурсів. 

Наші колеги з Київської Школи Економіки провели глибинний аналіз оскарження публічних тендерів за 2016-17 роки і виявили ряд слабких місць діючого на сьогодні механізму:

 1. Вартісь оскарження є обмежуючим фактором на тендерах з невеликими бюджетами. Зрозуміло, що учаснику тендера з бюджетом в 250 тис грн та маржинальністю 5% немає сенсу витрачати 5 тис грн на оскарження. 

 2. Наразі механізм подачі скарги не дозволяє фільтрувати неоплачені скарги та скарги подані некоректно. Це призводить до затягування торгів та марнування часу членів Колегії АМКУ. 

 3. Механізм не стримує від подачі помилкових скарг або скарг з метою призупинити торги (так званий тролінг). Це створює можливість маніпулювання механізмом оскарження.

 4. Велика кількість учасників не знають як працює механізм оскарження і/або не довіряють йому. Це призводить до того, що частина порушень залишаються в так званій “сліпій зоні”. 

В ході дослідження експертами КШЕ було проведено опитування, за результатами якого зрозуміло, що більшість учасників вважають, що рівень оплати за скарги є завеликим. Наразі в Україні плата за подання оскарження є фіксованою: скарга при тендері на товари або послуги коштує учаснику 5 тис грн, на роботи - 15 тис грн. Втрата цих грошей для малого та середнього бізнесу має набагато більше значення ніж втрата цієї же суми для великого підприємства. Тому невеликі компанії сприймають випадки незадовлення своєї скарги  в АМКУ значно гірше. Закономірно, що негативне ставлення до існуючої процедури оскарження превалює переважно саме серед невеликих постачальників, які працюють в системі ProZorro. Завелика оплата формує упереджене ставлення до оскарження публічних тендерів. Також більшість опитаних вважає доцільним впровадити гнучку систему оплати скарг - 62% опитаних учасників.

Наразі в країнах ЄС є декілька підходів до плати за оскарження:  лише в 11% країн відсутня плата взагалі, всі інші країни використовують фіксовану або диференційовану плану. Диференційовану плану залежно від бюджет закупівлі є 39% країні. При цьому диференційована плата коливається в межах 1-3% від бюджету закупівлі. 

Значним покращенням механізму оскарження може стати саме заміна схеми оплати подання скарги з фіксованої на диференційовану. Це дозволить зменшити вартість скарг для тендерів з маленькими бюджетами і стимулюватиме учасників скаржитись при виявлені порушень на публічних тендерах.

Наразі Департаментом регулювання публічних закупівель МЕРТ підготовано Проект Постанови КМУ, яким вводиться саме диференційована плата за подання скарги. Планується, що оскарження умов тендерної документації та/або прийнятих рішень замовника на до закінчення етапу подання пропозицій буде становити 0,3% від бюджету закупівлі але не менше 2000 грн. Оскарження рішень замовника, які відбулись після етапу прийняття пропозицій буде становити 0,6% від бюджету закупівлі але не менше 3000 гривень.

 Джерело - https://prozorro.gov.ua

назад До списку

вІдгуки

  You can authorize on site with:
  VkontakteOdnoklassniki

  Оцінити: 

  Наші найближчі події

  21.02.2018

  Яремче, 24-25.04. 2018Організатори: Агентство "Консалт"

  Дізнатися більше

  21.02.2018

  Одеса, 29-30.03.2018Організатори: Агентство "Консалт"

  Дізнатися більше

  16.02.2018

  Навчання для учасників системи PROZORRO у м.Вінниця, 22.03.2018Організатори: Агентство "Консалт"

  Дізнатися більше